тел.: +38(073) 440-50-60

UK EN RU

Статті

Чи потрібна дітям казка про Діда Мороза?

Істоміна Катерина Володимирівна
Психолог, системний сімейний психотерапевт,
дитячий і юнацький психотерапевт

  Напередодні Нового року цим питанням знову і знову задається багато батьків: християни, для яких важливим святом зими є Різдво, батьки дітей, що вже подорослішали, батьки різновікових дітей і просто скептики.
Чи є цей персонаж пережитком радянської епохи, язичництва, модним віянням західних традицій (Санта Клаус), рекламним трюком або просто улюбленцем дітей. Якою має бути позиція батьків, якщо все ж він є невід'ємним атрибутом усіх новорічних свят в дитячих садах, школах, театральних ялинок і новорічних телевізійних програм і казок?
Як правило, діти 3-6 років упевнені в існуванні Діда Мороза, чекають, радіють йому, засмучуються, якщо проспали його візит, а знайшли тільки подарунки. Навіщо дітям потрібен Дід Мороз? Для того, що б в їх серцях жило диво. Чим молодша дитина, тим більш чарівними здаються для неї її батьки. Мама може все: її поцілунки загоюють рани і втамовують біль, а Дід Мороз летить по небу в своїх санях і приносить подарунки. І як же здорово, попросити його про щось і раптом він це виконає.
Дітям потрібна казка. І чим довше, тим краще. Якщо говорити дитині, що Діда Мороза немає, що це вигадка чи що Дід Мороз – переодягнений актор, така суто реалістична позиція батьків позбавляє дитину зв'язку з казковим світом. Дитячий світ дуже символічний, у ньому ще тільки налагоджується зв'язок між казкою і реальністю. Чари і реальність сприймаються дітьми на рівних, вони мирно співіснують в їх маленьких голівках.
Через казку дитина пізнає відносини людей, свій внутрішній світ, через казку вона розуміє місце дива в житті і взагалі можливість дива. Не варто думати, що якщо ви раніше відлучите свою дитину від казок, вона буде більш стійкою в житті. Навпаки, вона буде більш невпевненою. Тому що з її дитинства вирваний шматочок чарівництва: вже не можна прогнати нічного монстра чарівною паличкою або перетворитися в чарівну фею або оживити іграшки – все це неможливо без світу чарівництва і казок.
Головний казкар дитячого світу – дитина, яка творить цю казку, а якщо світ складається тільки з реальності, яку вона не в силах змінити, це породжує в ній відчуття безпорадності. І будучи вже дорослим, дитина, позбавлена казки, завжди буде побоюватися чогось. Вона і сама не знатиме чого, але побоювання будуть супроводжувати її все життя. Якщо ж дитина сповна награється іграшками і казками, то вона природним шляхом переступить від одного етапу дорослішання до іншого. Все буде йти своєю чергою, ніяких прогалин не буде, і малюк у своєму розвитку буде процвітати.
Віра в доброго Дідуся, що роздає щороку подарунки, виховує в дітях довіру до світу, щирість у спілкуванні, розвиває уяву і символічне сприйняття світу. А підготовка до свята, очікування дива, радість спілкування створюють у будинку хорошу емоційну атмосферу. Відчуття щастя, радості і свята сприятливо впливають на здоров'я та імунітет дитини.

Діти логіки і мрійники

  Наскільки довго діти потребують казку можна визначити за типом сприйняття дитиною світу. Умовно дітей можна розділити на логіків і мрійників. Діти-логіки знайомі з законами природи і твердо знають, що іграшки не можуть спати, тому, що вони не живі. Логікам, які вже перестали вірити в Діда Мороза, не можна говорити, що він існує насправді. Для них це явний обман, який може підірвати довіру дітей-логіків. А мрійники люблять казки, вони щовечора вкладають улюблену ляльку в ліжко і співають їй колискові. Таких дітей потрібно підтримувати і заохочувати у них віру в дива. Можна разом готуватися до зустрічі Діда Мороза, наприклад, розучувати пісні і вірші для довгоочікуваного гостя.
Тим же дітям, які перестали вірити в Діда Мороза, можна розповісти про новорічну традицію. Ось, яку правдиву історію можна розповісти дітям про Мороза. Дідові Морозу стільки ж років, скільки і святкуванню Нового року. Дід Мороз – створює дух Нового року. Колись давним-давно жив один чоловік і звали його Ніколас (або Микола), було це в 4 столітті нашої ери. Він був дуже добрим, щедрим і багатим і дуже любив дітей.
Кожен Новий рік він готував для дітей подарунки. Особливо він любив балувати бідних дітей, у яких було мало іграшок, і кидав подарунки у вікна, щоб ніхто не бачив коли він це робить. З тих пір люди продовжують цю традицію створювати свято один одному. Люди готують один одному подарунки, які можуть сподобатися іншому і ховають їх під ялинку, бажаючи залишитися непоміченими. Адже це і є ідея Нового року – робити добро просто так, не чекаючи похвали. У західній культурі ця традиція навіть розвинулася у гру таємний Санта (Secret Santa).
Чим більше людей грає в цю гру, тим цікавіше. Усі гравці пишуть свої імена на листочках і кидають у капелюх, кожен гравець витягує папірець з ім'ям людини, якій буде дарувати подарунок. Весь тиждень таємний Санта ховає або передає подаруночки своєму обранцю, з записочками або листівками з натяками на те, хто ж він. У кінці тижня з останнім і найбільшим подарунком усі гравці збираються разом і вгадують, хто був їх таємним Сантою. Ось така добра традиція. Розкажіть дітям також про ваші сімейні традиції святкування Нового року, які були ще в ті часи, коли ви були маленькими.

`

Коли ж настає момент, у який дитина починає сумніватися в існуванні Діда Мороза?

  Років з восьми віра дітей в Діда Мороза може похитнутися. Діти можуть знати, що в гості на новорічну виставу приходить вбраний Дід Мороз, тому, що це така гра, театр. А справжній Дід Мороз живе в Лапландії. Зазвичай, інформація про те, що Діда Мороза немає, приходить до дитини ззовні, її приносять однокласники, товариші по двору, не надто кмітливі дорослі.
Не поспішайте переконувати дитину в чомусь, запитайте його про те, що він думає або знає про це. Ви можете дізнатися той рівень «правдивої історії», яка зараз потрібна йому для його віку. Зазвичай діти шукають від вас підтримки, участі та розуміння, підтвердження своїх думок. Не намагайтеся дати дитині більше інформації, ніж вона шукала. Для дитини цього віку може підійти така версія: подарунки готують батьки, але це не означає, що Діда Мороза не існує, просто він не в змозі в новорічну ніч покласти подарунок під кожну ялинку.
Приблизно в 9-10 років кожна дитина розуміє, що Діда Мороза не існує. Більшість сприймає цю звістку абсолютно спокійно. У цьому віці спілкування з однолітками виходить на перший план. Але якщо ваша дитина в цьому віці все ще переконана в існуванні Діда Мороза, глузування однокласників над її вірою можуть бути дуже болючі. Щоб попередити неприємні ситуації розкажіть про історію виникнення новорічної традиції, про яку ми говорили вище.

Для тих, хто все ще вірить в Діда Мороза

  Діти зазвичай хочуть знати все про Діда Мороза: де він живе? Скільки йому років? Він приходить сам або у нього є помічники? Як він дізнається, які подарунки хочуть діти? І багато іншого. І на свої питання вони обов'язково повинні отримати відповіді. Придумайте цікаве пояснення відповідно до віку дитини, її інтелектуального рівня. Це привід задуматися над тим, у що ви самі хочете вірити. Для чого дорослі щороку занурюються в дитинство, казку, чари? Бігають по магазинах у пошуках подарунків, готують костюми для своїх чад, витримують низку передноворічних дитячих свят?

Переодетый папа

  Дитина чекає приходу казкового діда, очі його горять, і ось Дід Мороз приходить – а у нього виявляються звичайні штани, черевики замість валянок. Не справжній! А якщо ще й черевики знайомі...
Отець Олексій Агапов: "Так, у мене був такий випадок: "І цей не справжній... "– і все, у дитини очі померкли, будь-який інтерес втрачається, і батьки не в силах нічого зробити.
Якщо дитина бачить, що це тато чи сусід, потрібно сказати, що це теж диво, що людина не просто так прийшла і подарувала подарунок, щоб ти йому сказав "дякую", а вирішила тебе порадувати на честь чарівного свята і залишитися невідомою. Ти не переймайся, що це не справжній Дід Мороз! Адже в казці вони точно є! Може, він ще прийде? Потрібно обов'язково залишити місце для новорічного дива. Не дарма воно в культурі закріпилося і супроводжується подарунками, розрадою людини з року в рік, дає смак життя, вчить дитину радіти, дякувати Богові і ближнім».
Старші діти, звичайно, і самі давно розуміють що до чого. Але любов до Діда Мороза у багатьох все одно залишається. І на закінчення декілька простих порад:

  • Готуйтеся до Нового року разом з дитиною, вона може взяти посильну участь в оздобленні квартири і ялинки, виборі та упаковці подарунків для родичів і друзів і навіть у приготуванні святкового частування.
  • Якщо малюк не вміє писати, допоможіть йому скласти або намалювати лист Діду Морозу.
  • Утримайтеся редагувати фантазії дитини, станьте добрим слухачем.
  • Не перетворюйте Діда Мороза в карателя: «Якщо будеш погано себе вести, Дід Мороз не принесе тобі подарунок».
  • На Новий рік подарунки покладаються всім, незалежно від поведінки, шкільних оцінок і успіхів дитини...

Пошук

Получить консультацию
Имя *
введите имя
Телефон *
введите номер телефона
Интересующий вопрос

Ми навчаємо дітей вільному володінню англійською мовою, нетрадиційному мисленню, та багатьом іншим навичкам.

Яндекс.Метрика